رپورتاژ

بلوک گچی یا تیغه گچی چیست؟

در ساخت و سازهای نوین , استفاده از پانل های پیش ساخته گچی و مصالح های مدرن باعث کاهش هزینه ساخت و ساز و افزایش سرعت ساخت می شود تیغه های پیش ساخته گچی علاوه بر قیمت مناسب و سرعت بالای نصب , سبک سازی و عایق سازی صوت و گرمای ساختمان را به همراه می آورد .

بلوک های گچی یا دیوار گچی از جنس گچ خالص ساخته شده که معمولا در ابعاد ۵۰*۶۶ سانتی متر و یا ۵۰*۵۰ سانتی متر و با ضخامت های ۸ یا ۱۰ سانتی متر موجود می باشد .

بلوک هی گچی به منظور جداسازی فضاهای داخلی به کار می رود انجام گچ و خاک   در تیغه های پیش ساخته گچی حذف می شود . دیوارهای گچی به صورت تو پر یا تو خالی تولید می شود. که از جمله انواع دیوارهای گچی می‌توان به دیوار گچی ضد آب اشاره نمود.

مدل تو خالی سبک تر و عایق صوت و گرمای بهتری نسبت به توپر می باشد .امکان سیم کشی برق از داخل سوراخ های بلوک های گچی توخالی وجود دارد که این ویژگی در قیمت دیوار گچی نیز تاثیز گذار می باشد .

تیغه ها یا بلوک های گچی موجود در ایران در جداسازی و دیوارهای غیر باربر به کار می رود , امکان بارگزاری بتون های تیرچه و بلوک روی آن ها وجود ندارد .

جذب آب بلوک و تیغه های گچی باعث ایجاد محدودیت این مصالح در تیغه های حمام و دستشویی و فضاهای باز می شود .در صورت استفاده در مکان های مرطوب باید پوشش کاشی و سرامیک و یا رنگ روغنی به کاربرد همچنین در مناطق مرطوب دیوارهای برروی یک پاشنه ی سیمانی یا یک رج آجر با ارتفاع ۵ تا ۱۰ سانتی متر چیده می شود که مشکل جذب آب از کف برطرف شود.

درکشورهای پیشرفته و توسعه یافته کاربرد گچو تیغه های گچی بسیار وسیع تر می باشد و در مواردی از گچ و بلوک های گچی به عنوان دیوارهای باربر و با استحکام بالا و جایگزین بتن به کار می رود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن